Дата публікації:
27 грудня 2021
Кількість переглядів:
254
Поділитися:

Науковці факультету ІФСК СумДУ спільно із Сумською міською радою організували громадські слухання «Державна мова як механізм розвитку людини й нації». Відбувся захід у межах виконання науково-дослідної теми за базовим фінансуванням «Номінативна та ідентифікаційна функції мови як механізм розвитку людини й нації в аспекті протидії маніпулятивним впливам».

Учасниками громадських слухань стали науковці СумДУ та інших ЗВО міста, вчителі та директори шкіл, громадські активісти, військові, депутати, представники влади, журналісти.

Під час заходу учасники обговорили стан виконання Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» в різних галузях суспільної діяльності на Сумщині. Зокрема звернули увагу на рівень володіння українською мовою та використання її державними службовцями, науковцями, освітянами, культурними діячами, застосування державної мови в офіційному спілкуванні, а також представлення надбань української культури в інформаційному просторі області. Значна увага також зверталася на проєкт «Програми розвитку та функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя Сумської області на 2022-2025 роки».

Доцент кафедри журналістики та філології факультету ІФСК СумДУ Алла Ярова розповіла присутнім про основні результати, отримані під час науково-дослідної роботи за темою. Науковиця підкреслила, що потужна культурна й мовна політики, які передбачають відмову від колоніального минулого нашої країни, є дієвим інструментом протистояння в умовах гібридної війни. Зокрема усвідомленню українцями себе як окремої нації сприяють відмова від радянських назв вулиць і населених пунктів, наповнення інформаційного простору українським культурним продуктом, популяризація української мови на загальнодержавному рівні та рівні кожного окремого регіону.

– Прийшов час, коли ми маємо усвідомити, що країна змінюється, переходить від ідей колоніального до самостійного життя, змінює мовний код, тож для цього мають бути створені відповідні умови.

Окремим питанням для обговорення стало перенасичення української мови професійного та побутового спілкування іншомовною лексикою. Доцент кафедри германської філології факультету ІФСК СумДУ Олена Ємельянова представила результати дослідження, яке свідчить, що молодь далеко не завжди розуміє значення запозичених слів, які черпає з медій та активно послуговується, і часто трактує їх неправильно. Вирішенню цієї проблеми, на думку учасників заходу, сприятиме створення й постійне оновлення словників іншомовних слів, а також активне використання українських відповідників, більш зрозумілих суспільству, ніж запозичення.

На необхідність посилення культури володіння українською мовою серед науковців негуманітарної сфери працівників закладів освіти звернув увагу завідувач кафедри журналістики та філології факультету ІФСК СумДУ Володимир Садівничий. Він підкреслив, що навчальний процес в школах майже бездоганно організований українською мовою, але залишається проблемним питання організації загального освітнього процесу й позанавчальної діяльності.

На громадських слуханнях також виступили радник Сумського міського голови з гуманітарних питань Віктор Казбан, громадський активіст Анатолій Близнюк, депутат Сумського обласної ради Олег Медуниця, вчителька Сумської гімназії № 1 Алла Баєва, інші.

Результатом громадських слухань стало прийняття проєкту звернення до обласних та місцевих органів влади, що передбачає, зокрема, сприяння контролю за дотриманням мовного законодавства, забезпечення підтримки наукових розробок із питань української мови, літератури й культури, забезпечення безперервного функціонування державної мови в освітньому, виховному та позанавчальному процесах, контроль за змістом і мовою зовнішньої реклами та всієї візуальної інформації.

Розвиток і популяризація державної мови – одне з першочергових завдань, що ставить перед собою факультет ІФСК СумДУ. Та найголовніше –любов до рідної мови й усвідомлення, що українська – це скарб, який варто цінувати, берегти й гордо передавати прийдешнім поколінням українців.

Сумський державний унiверситет,
вул. Харківська, 116, м. Суми, Україна, 40007,

корпус "Г", поверх 7, (кiмната Г 712)

E-mail: [email protected]

Телефон: +38 0542 335273

Web: http://ifsk.sumdu.edu.ua

Локації

Телефонний довідник

При використанні матеріалів з сайту факультету іноземної філології та соціальних комунікацій посилання на ресурс обов'язкове.

All Rights Reserved.