22 червня 2022

Протягом травня-червня доцент кафедри журналістики та філології факультету ІФСК СумДУ Тетяна Ковальова взяла участь у навчальному курсі для викладачів факультетів та кафедр журналістики університетів України «Журналістика в умовах воєнного часу».

Робота проводилась у рамках проєкту «Підвищення якості навчання молодих журналістів України», що реалізується за підтримки Міністерства закордонних справ Чехії та чеської громадської організації «Асоціація з міжнародних питань». Курс складався з двох частин – онлайн-тренінгів і освітньої поїздки до Праги, де учасники мали змогу ознайомитися зі специфікою роботи чеських медіа.

Програма онлайн-тренінгів була цікавою та насиченою. Про особливості роботи антикорупційного сайту «Наші гроші. Львів» в умовах воєнного стану говорила редакторка сайту, журналіст-розслідувач, медіатренер Наталя Онисько. Під час тренінгу учасники розбиралися з методикою збору та оприлюднення інформації про російських військових, вивчали особливості розслідування воєнних злочинів.

Юлія Дукач, кандидат соціологічних наук, аналітик групи моніторингу дезінформації Texty.org.ua запропонувала ефективні інструменти для боротьби з дезінформацією в нових медіа та соціальних мережах і месенджерах.

Нові медіа в новій реальності: OSINT та аналіз даних – тематика тренінгу від журналіста даних Texty.org.ua, медіатренера навчальних програм «Аналітика даних та візуалізація», «Робота з відкритими даними», «Моніторинг та оцінювання» Дениса Губашова. Акценти зосереджувалися на найновіших джерелах інформації для журналістів в умовах змін.

Протягом часу перебування в Празі викладачі ЗВО України мали нагоду поспілкуватися з практикуючими чеськими журналістами, які поділилися родзинками роботи в професій. Освітня поїздка розпочалася з конструктивної зустрічі з виконавчим директором Асоціації з міжнародних питань Вітом Досталом, експертом аналітичного центру «Європейські цінності Давідом Стуляком і координаторкою міжнародних проєктів АМО в Україні Зденкою Вагнеровою. Найважливішими темами обговорення стали війна в Україні, світова підтримка українців, а також роль і місце журналістів у боротьбі проти російських нападників та проти російської пропаганди.

Про особливості воєнної журналістики говорили зокрема з директоркою Української редакції «Радіо «Свобода» Мар’яною Драч.  Також гості з України взяли участь у майстер-класі з DATA-журналістики від Романа Кульчинського, виконавчого директора аналітичної ГО «Агенція журналістики даних» та головного редактора Texty.org.ua.

Окрім того учасники побували в редакції газети «Deniк N», де співзасновник, журналіст, редактор Ян Молачек представив журналістський проєкт і разом з Петрою Прохазковою розповів про специфіку роботи в умовах війни в Україні.

Цікавим став досвід роботи суспільного мовника «Чеське телебачення», яким поділився програмний директор усіх новинних та суспільно-політичних програм Зденєк Шамал. Також з учасниками проєкту спілкувалися журналіст редакції щоденного ділового видання «Господарські новини» Ондржей Соукуп та Олекса Лівінський, журналіст, колишній редактор чеського часопису для українців «Пороги».

– Варто відзначити, що різні аспекти висвітлення російсько-української війни в інформаційному просторі, життя українців і доля України – це ті найболючіші питання, на які шукають відповіді і чеські журналісти також, – наголосила Тетяна Ковальова.

Викладачі #найкращого_факультету_галактики тримають освітній фронт і за всякої нагоди намагаються поповнювати свою скарбничку новими знаннями, щоб потім поділитися ними зі студентами.