Реєстраційний номер: 2023.03/0093
Термін виконання: серпень 2024 р. – грудень 2026 р.
Науковий напрям: соціальні та гуманітарні науки
За конкурсом: «Передова наука в Україні»
Опис проєкту
Проєкт, поданий Сумським державним університетом, присвячений вирішенню проблеми лінгвістичного маніпулювання масовою свідомістю в період інформаційної війни сусідніх країн. Він базується на дослідженні взаємодії мови та комунікативних (мовленнєвих) технологій інформаційно-психологічного впливу. Зазначена проблема стає складнішою й актуальнішою в теперішніх умовах постійного інформаційно-комунікаційного тиску сусідніх держав, що мають як відмінні, так і схожі цінності, ідеологію, історії, мову та культуру. У цьому контексті особливу важливість складає систематизація лінгвальних механізмів впливу на соціум і на її базі конструювання лінгвістичної моделі маніпулювання масовою свідомістю. Така модель уможливить розробку міждисциплінарного, синергетичного практико-орієнтованого підходу до вирішення питань інформаційної медіаграмотності, критичного мислення, протидії дезінформації та соціальної безпеки сучасного українського громадянського суспільства, що й визначає головну спрямованість проєкту, його новизну.
Виопрацювати теоретико-методологічні засади та практико-зорієнтовані механізми лінгвістичної моделі маніпулятивного впливу на масову свідомість з урахуванням інноваційних інформаційно-комунікаційних технологій та запропонувати методи та прийоми протидії маніпулятивному впливу на переконання, цінності, ідеали українського суспільства, що сприятиме вирішенню проблеми інформаційної та соціальної безпеки та забезпеченню захисту і сталого розвитку держави.
- здійснити аналітико-критичний огляд джерел, присвячених питанню маніпулятивного впливу на свідомість суспільства та окремих його індивідів; - сформулювати теоретико-методологічні засади лінгвістичної моделі маніпулятивного впливу з урахуванням інноваційних інформаційно-комунікаційних технологій; - проаналізувати особливості індивідуальної та колективної картини світу, яка моделюється засобами мови в межах маніпулятивних стратегій та тактик як способу репрезентації фонових та інкорпорації нових знань у свідомості реципієнта; - дослідити механізми та інструменти впливу на свідомість реципієнтів у контексті лінгвопрагматичної та когнітивно-дискурсивної парадигм; - запропонувати методи та прийоми захисту від маніпуляцій масовою свідомістю, спрямовані на коригування власної мовної поведінки й незалежне критичне мислення, що сприятиме розв’язанню проблеми інформаційної та соціальної безпеки сучасного українського суспільства.
Виконавці
Кобякова Ірина Карпівна, кандидат філологічних наук, професор кафедри германської філології Сумського державного університету.